Історія закладу

1 вересня 2002 року наказом Міністерства освіти і науки України від 30.08.2002 року № 490  «Про реорганізацію ПТУ № 3 Кіровоградської області в професійний ліцей»  шляхом  реорганізації  професійно-технічного училища № 3 м. Знам’янки було створено державний навчальний заклад «Знам’янський професійний ліцей» для підготовки робітників високого рівня кваліфікації з числа випускників загальноосвітніх навчальних закладів на основі базової та повної загальної середньої освіти, професійно-технічного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації працюючих робітників і незайнятого населення.

Знам’янський професійний ліцей Кіровоградської області є державним навчальним  закладом другого рівня акредитації.

         У 1944 році професійно-технічне училище № 3 м. Знам’янки було створено на базі «Знам’янської залізничної школи фабрично-заводського навчання № 3 Кіровоградського обласного управління трудових резервів» згідно  з наказом №1 від 04.03.1944 р. Головного управління трудових резервів при Раді народних комісарів СРСР у м. Знам’янка для підготовки кваліфікованих будівельників для Одеської залізниці.

24 грудня 1955 року навчальний заклад реорганізовано у «Знам’янську будівельну школу №3», згодом – у  «Знам’янське будівельне училище №3,  у «Знам’янське міське професійно-технічне училище №3»,  у «Знам’янське середнє міське професійно-технічне училище №3» та в професійно-технічне училище № 3 м. Знам’янки, в якому йшла підготовка кваліфікованих робітників з різних напрямків: торгівля та громадське харчування (продавець, кухар, кондитер), транспорт (водій автомобіля, машиніст крана автомобільного, машиніст мостових та козлових кранів), житлово-комунальне господарство (електромонтер з експлуатації розподільчих мереж, електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж) та основним напрямком залишалося будівництво (муляр, монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, електрозварник ручного зварювання, столяр будівельний, штукатур, лицювальник-плиточник).

         Наказом Міністерства освіти і науки України від 04.06.2009 р. № 480, Знам’янський професійний ліцей став  правонаступником  професійно-технічного училища № 39 с. Дмитрівка, Знам’янського району. У зв’язку з цим навчальний заклад став готувати ще й кваліфікованих робітників сільськогосподарського напрямку (тракторист-машиніст, робітник фермерського господарства).

Професійно-технічне училище № 39 має свою багату історію.

5 жовтня 1900 р., в с. Шамівка (тоді Дмитрівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії) урочисто була відкрита чоловіча церковно-вчительська школа (ЦВШ).

Цей заклад наближався за своїм типом більше до вчительських семінарій, тому народом був прозваний «духовною семінарією». Школа знаходилася у колишньому дворянському маєтку Хорватів. Шамівська ЦВШ мала власний сад, город, власні поля (площею понад 50 га), власні парк та розкішний виноградник (посаджений учнями). Випускники школи отримували поряд з духовною та педагогічною освітою, фактично, хоча і не формальну, кваліфікацію садівників, лісників, бджолярів, городників, овочівників, виноградарів, квіткарів, агрономів.

На базі Шамівської ЦВШ радянською владою була утворена сільськогосподарська профшкола, проте новозаснованою школою приміщення вже не використовувалося. У якості навчального приміщення профшколи (потім зоотехнічного, з 1931 р. – агротехнічного технікуму, з 1976 і по 2009 р. – професійно-технічного училища № 39) відтоді стали використовувати сусіднє двоповерхове цегляне приміщення колишньої Шамівської «зразкової» двокласної церковно-парафіяльної школи, яке є наразі пам’яткою культурної спадщини місцевого значення.

Упродовж 2016 — 2018 років у  Кіровоградській області були реалізовані заходи, передбачені Перспективним планом розвитку професійно-технічної освіти на 2016 — 2018 роки, якими передбачалися три основні напрямки розвитку професійної (професійно-технічної) освіти, а саме: забезпечення відповідності підготовки робітничих кадрів потребам ринку праці регіону; забезпечення виконання статті 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»; реорганізація мережі навчальних закладів, які здійснюють підготовку робітничих кадрів. За результатами виконання зазначених заходів проведена оптимізація мережі державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти: професійно-технічне училище №12 м. Знам’янки приєднане до ДНЗ «Знам’янський професійний ліцей».

Нагальна потреба кваліфікованих робітників залізничного транспорту в 20 рр. ХХ ст. сприяла створенню на базі паровозо-вагоноремонтних майстерень станції Знам’янка навчального закладу, підпорядкованого системі фабричного заводського учнівства (ФЗУ). Навчальний заклад підпорядковувався як цех майстерень при підприємстві. Саме з таких професій  проводилась підготовка у ФЗУ: помічник машиніста паровоза, слюсар з ремонту паровоза, слюсар з ремонту вагона, бригадир по ремонту та утриманню колії, токар, тесляр.

У 1940 році ФЗУ перейменовують у залізничне училище. У серпні 1941 року навчальний заклад евакуюють спочатку у м. Харків, а потім у м. Бєлово, Кемеровської області. І лише у 1944 році училище повертається на ст. Знам’янка. Його розміщують у приміщенні сумісно з військовою частиною, а згодом переводять у частину приміщення місцевої школи. Поступово весь корпус перейшов у підпорядкування училища. Корпус чотирьохповерховий, два з яких були призначені під гуртожиток, два для кабінетів і майстерень. Училище мало підсобне господарство у  с. Дмитрівка, яке налічувало 10 га землі. Працювали на ній учні після уроків. Дисципліна була військова, існувала гауптвахта на наряди, тому навчалися учні лише чоловічої статі. Дівчат на навчання почали брати у 50-ті роки.  З 1949 по 1974 рік училище неодноразово піддавалося реорганізації, наслідками якої були: підвищення контингенту учнів, зміна напрямків підготовки, побудова майстерень та приміщення гуртожитку. Так у 1961 році ЗУ-1 стає ТУ-2, потім ТУ-7. В училищі вводять нові спеціальності: помічник машиніста тепловоза, помічник машиніста електровоза, слюсар з ремонту електрообладнання електровоза, слюсар з ремонту тепловоза, ковалі. А в 1975 році набуває статус СПТУ. Навчальний заклад починає готувати телеграфістів, операторів ЕОТ, слюсарів-електриків з ремонту пасажирських вагонів, провідників пасажирських вагонів, квиткових касирів. Потреби училища в площах зростають, тому у 1987 році в експлуатацію здано гуртожиток.

У 1990 році СПТУ перейменували в ПТУ №12.

Нині  ДНЗ «Знам’янський професійний ліцей»  включає в себе три навчальні заклади і знаходиться за адресою: м. Знам’янка, вул. Олени Теліги, буд. 6.

 Саме у цих стінах проводиться підготовка кваліфікованих робітників для залізничниці, спеціалістів у галузі будівельного та сільськогосподарського профілю; кухарів-кондитерів.
         На базі ліцею учні мають змогу вивчати новітні виробничі технології, набувати навичок практичного виконання технологічних процесів, здобувати досвід самостійного виконання робіт певної послідовності, формувати професійні навички.